Blog - Radca prawny Magdalena Wiśniewska

Radca prawny a adwokat? – jakie są różnice i podobieństwa

radca prawny a adwokat

Niewątpliwie wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę różni się adwokat od radcy prawnego. Czy istnieje między nimi znacząca różnica, która wpływa na wybór prawnika do danej sprawy? Odpowiedź na to pytanie byłaby kiedyś prostsza, ale obecnie granica oddzielająca oba zawody jest bardzo cienka. Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce.

Podobieństwa pomiędzy adwokatem a radcą prawnym

Adwokat i radca prawny to zawody zaufania publicznego, które są objęte ochroną prawną i regulowane przez odpowiednie przepisy. Aby uzyskać jeden z tych tytułów, konieczne jest ukończenie 5-letnich studiów prawniczych oraz odbycie 3-letniej aplikacji radcowskiej lub adwokackiej zakończonej zdanym egzaminem zawodowym organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ostatnim krokiem jest wpisanie na listę radców prawnych lub adwokatów i złożenie ślubowania.

Oba zawody są zobowiązane do przestrzegania etyki zawodowej, zachowania tajemnicy zawodowej oraz uczestnictwa w cyklicznych szkoleniach. Zarówno adwokat, jak i radca prawny mogą reprezentować swoich klientów przed sądami i instytucjami w sprawach cywilnych, rodzinnych, administracyjnych, a od 2015 roku także w sprawach karnych.

Co odróżnia radcę prawnego od adwokata?

Jedną z najczęściej wspominanych różnic jest nazwa kancelarii – radca prawny prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego, a adwokat Kancelarię Adwokacką. Kolejną zauważalną różnicą są togi noszone na sali rozpraw. Radca prawny zakłada togę z niebieskim żabotem, podczas gdy adwokat ma żabot w kolorze zielonym.

Najistotniejszą różnicą jest możliwość zatrudnienia na umowę o pracę. Radca prawny może być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, co daje większą elastyczność w wykonywaniu zawodu. Adwokat natomiast nie może świadczyć swoich usług w ten sposób – jego praca odbywa się wyłącznie w ramach prowadzenia własnej kancelarii lub współpracy z innymi kancelariami.

Reforma z 2015 Roku

Do 1 lipca 2015 roku istniała zasadnicza różnica między radcą prawnym a adwokatem. Radca prawny nie mógł występować jako obrońca w sprawach karnych. Reforma ta została zmieniona, umożliwiając radcom prawnym pełnienie roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych, pod warunkiem, że nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

„Mecenas” – Kto może używać tego zwrotu?

Wielu klientów zwraca się do prawników określeniem „mecenas”. Warto podkreślić, że jest to jedynie forma grzecznościowa, stosowana zarówno wobec radców prawnych, adwokatów, jak i aplikantów radcowskich i adwokackich.

Podsumowanie

Podsumowując, radca prawny i adwokat to zawody o praktycznie takich samych kompetencjach. Różnice między nimi są obecnie bardziej formalne niż praktyczne i dotyczą głównie organizacji pracy oraz specyfiki zawodu. Niezależnie od tego, czy zdecydują się Państwo na współpracę z adwokatem czy radcą prawnym, otrzymają Państwo profesjonalną pomoc prawną na najwyższym poziomie.